Nástěnné klimatizace

Nástěnné klimatizace

Nástěnné klimatizace patří k nejrozšířenějším a nejuniverzálnějším typům klimatizací. A to nejen díky své snadné instalaci, ale také vysokým chladicím výkonem, optimální energetickou účinností a nízkou hlučnosti. Tento typ klimatizací se skládá ze dvou částí. Jde o vnitřní a venkovní jednotku. Tyto jednotky jsou propojeny měděným potrubím.

Nástěnná klimatizace

Nástěnné klimatizace patří k nejrozšířenějším a nejuniverzálnějším typům klimatizací. A to nejen díky své snadné instalaci, ale také vysokým chladicím výkonem, optimální energetickou účinností a nízkou hlučnosti.

Tento typ klimatizací se skládá ze dvou částí. Jde o vnitřní a venkovní jednotku. Tyto jednotky jsou propojeny měděným potrubím. Venkovní jednotku je možné umístit téměř všude. Na balkon, na střechu, na venkovní stěnu nebo třeba na půdu. Nástěnné klimatizace jsou vhodné nejen do rodinného domu, ale také do kanceláře, dílny či hotelového pokoje nebo do prodejny.

Nástěnné klimatizace si můžete pořídit ve dvou základních systémech. Jedná se o klimatizační zařízení Split nebo Multi Split. Klimatizační systémy Split jsou vhodné k ochlazování pouze jedné místnosti. Tento typ klimatizací je možné připojit pouze k jedné venkovní jednotce.

Druhým typem jsou klimatizační zařízení Multi Split. Tyto klimatizace jsou vhodné pro klimatizování více místností. K jedné venkovní jednotce je možné připojit více vnitřních jednotek. Většinou je možné napojit kolem pěti vnitřních jednotek, maximálně pak napojíte devět vnitřních jednotek. Počet ovšem záleží na vámi pořízeném typu klimatizace.

Proto je ještě před instalací klimatizace důležité vědět, kolik místností máte v úmyslu pomocí klimatizace ochlazovat.

Klimatizační systémy Split i Multi Split jsou tou správnou volbou nejen do nově postavených staveb, ale i do nově rekonstruovaných budov. I když je instalace poměrně snadná a není zapotřebí provádět příliš velké úpravy interiéru, je nutné, aby instalaci provedl zkušený odborník.

Mezi přednosti těchto klimatizací patří snadná údržba, přesná regulace teploty, flexibilita nastavení, celá řada rozmanitých funkcí a zejména skutečnost, že nezabírá příliš velký prostor.

Instalace

Dříve, než klimatizace začnete instalovat je nutné vybrat to správné místo, kde klimatizační zařízení umístit. Nástěnné klimatizace se skládají ze dvou částí, které jsou propojeny měděným potrubím. Vnitřní jednotka dané klimatizace by měla být umístěna na místě, kde vstup i výstup mají volný přístup, jednotka není vystavena přímému slunečnímu svitu, není v blízkosti zdroje tepla nebo páry. Klimatizační zařízení by mělo být umístěné minimálně jeden metr od jakéhokoliv televizoru nebo rádia a nemělo být být v místnosti, kde se nachází zařízení na praní. Existuje celá řada dalších omezení, proto je vždy zapotřebí si před samotnou instalací přečíst návod nebo se poradit s odborníkem.

Před zmíněnou instalací k vám přijde technik, který vám ideální místo pro umístění klimatizace určí sám. Dále je nutné rozhodnout, kudy povedou kabely a potrubí. Zda budou umístěny ve stěně, či v liště. Montáž potrubí do stěny je samozřejmě finančně náročnější. Také si musíte rozmyslet, kam budete chtít namontovat venkovní klimatizace.

Jakmile bude rozhodnuté, kde bude vnitřní jednotka umístěna, je nutné přesně rozměřit, kde bude osazená. Následně se rozměří a umístí se potrubí chladiva kondenzátu a kabely. Vysekají se potřebné drážky pro všechna potrubí a kabely, do který se následně osadí a zazdí potrubí a kabely. Dále se provede montáž plechového držáku vnitřní klimatizace.

Jakmile je toto provedeno, následuje montáž vnitřní klimatizační jednotky a to tak, že se zapojí potrubí do chladiva, které je po připojení zaizolováno. Zapojí se potrubí kondenzátu a připojí se kabely. Dále je nutné klimatizaci zacvaknou, aby klimatizace u stěny držela. Některé typy klimatizačních zařízeních mají zdola šroubek, aby klimatizace lépe držela.

Poté následuje montáž venkovní jednotky. Ta se provádí tak, že ze všeho nejdříve proběhne samotná montáž venkovní klimatizace. Pak se teprve zapojí potrubí a kabely. Za pomoci dusíku se uskuteční tlaková zkouška, potrubí se vakuuje a potrubí se napustí z venkovní klimatizace chladivem. Nakonec se připojí elektrický přívod a jednotka se zapne.

Údržba

Aby vám klimatizace vydržela co nejdéle a pracovala bez větších potíží, je nutné ji pravidelně udržovat. Údržba není nijak složitá a bez problémů ji zvládne každý šikovný uživatel.

Dříve, než s údržbou začnete, zkontrolujte, zda je klimatizace řádně odpojena. Největší pozornost je třeba věnovat filtrům, ve kterých se usazuje nejvíce prachu a nečistot. Ty opatrně vyndejte z klimatizačního zařízení. Nejčastěji stačí použít vysavač k odstranění nečistot. V případě, že jsou vzduchové filtry více znečištěné, je dobré jej nechat odmočit ve vlažné vodě s čisticím prostředkem, který má neutrální pH. Před opětovným umístěním vzduchového filtru do klimatizační jednotky nechte filtr usušit. Vždy se ale vyhněte sušení na přímém slunci. Takovou to údržbu je vhodné provádět každé dva týdny.

Dále je nutné věnovat velkou pozornost titanovému apatitovému fotokatalytickému vzduchovému filtru. Očistit jej od drobných nečistot můžete opět za pomoci vysavače. Pokud je filtr více znečištěn, nechce je ponořeného zhruba 10-15 minut ve vlažné vodě bez jakýchkoliv saponátů či čisticích prostředků. Nechte jej vysušit a vraťte na původní místo. V případě, že je tento filtr již řádně opotřebovaný, je vhodné provést jeho výměnu. Jinak je titanový apatitový fotokatalytický vzduchový filtr dobré vyměnit každé 3 roky.

Pak už jen stačí otřít vlhkým hadříkem horní a dolní přední panely, na které se nejvíce usazuje prach a drobné nečistoty.

K čištění klimatizačních zařízení rozhodně nikdy nepoužívejte horkou vodu, čisticí prostředky, saponáty, leštidla, těkavé oleje nebo drátěnku.

Pokud budete klimatizace čistit a udržovat, jejich provoz bude po dlouhou dobu zcela bezporuchový.

O webu

Na našich webových stránkách naleznete nejrůznější informace věnované pasivním domům a nízkoenergetickým stavbám. Dozvíte se základní typy, při výběru a stavbě pasivního domu. Pokusíme se vám poskytnout vše potřebné, co se pasivních domů týče. Pasivní domy jsou dnes velkým hitem a mají velmi příznivou budoucnost. Jestliže se o ně zajímáte, jste tu správně!