Okna
Okna a dveře jsou součástí obalu budovy a bývají zpravidla tím největším zdrojem teplotních ztrát. Okno jako takové slouží zejména pro osvětlení v místnosti. Ovšem v případě pasivních domů mají ještě velmi důležitou funkci – působí totiž jako solární radiátor a zabezpečují dostatek slunečních zisků.
Dostatek světla je důležitý pro navození příjemného prostředí, ať už pro práci nebo trávení volných chvil, ale nesmí se zapomínat taky na fakt, že okna bývají nejslabším článkem tepelné izolace domu, protože právě díky nim uniká největší podíl tepla, ať už díky nekvalitním rámům nebo levnému zasklení. Navíc v případě velkého plošného zasklení domu hrozí v létě riziko přehřívání objektu.
Správná okna pro pasivní domy musí mít izolovaný rám a nízkou pohledovou výšku, klíčová je vysoká těsnost oken ve spárách a kvalitní zasklení, vyplněné inertním plynem. Je vhodné doplnit o možnost stínění proti nadměrnému přehřívání v letním období. Důležitá je i dostatečná propustnost slunečního záření, při montáží se musí dbát na správné usazení oken do konstrukce a poctivého utěsnění.
Okenní rám je asi nejslabším článkem, protože z něj neplynou žádné solární zisky a jen tepelné ztráty, je proto žádoucí, aby byl co nejmenší a tepelně izolovaný. Setkáváme se s rámy s nízkým a širokým profilem. Výhodou je menší podíl rámu okna na celkové ploše, tím pádem větším solární zisky a menší tepelné ztráty.
V případě trojitého zasklení a kvalitního provedení, okna díky nízkému prostupu tepla netrpí orosením a v zimě namrzáváním kondenzátu a nepotřebují tedy radiátor jako teplotní clonu.
Traduje se mýtus, že v pasivních domech nejsou otvíravá okna, což je samozřejmě hloupost. Vše se navrhuje tak, aby alespoň v každém místnosti bylo jedno otvíravé okno. Díky tomu, lze ušetřit i v případě použití velmi kvalitních oken. Stačí správně zvolit umístnění otvíravých a neotvíravých oken.