Rezidenční klimatizace

Rezidenční klimatizace

Rezidenční klimatizace patří mezi nejkomfortnější typy klimatizací. Podle provedení vnitřních jednotek je možné rozlišovat splitové klimatizace na nástěnné klimatizace, kazetové, kanálové, podstropně-prarapetní a sloupové klimatizace.

Nástěnná klimatizace patří k nejrozšířenějším typů. Tento typ klimatizace se namontovává přímo na zeď. Odtud název „nástěnná klimatizace“. Do domu nebo bytu si ji můžete pořídit v různých velikostech a designech.

Dalším typem splitových klimatizací jsou klimatizace kazetové. Ty se nejčastěji umísťuji do podhledu, kdy většina jednotky je v podhledu schovaná. Viditelný bývá pouze panel s průchody. Tento typ klimatizací je možné namontovat jak do sádrokartonových, tak i minerálních podhledů.

Kanálová klimatizace je taktéž určena k montáži do podhledů. Rozdíl mezi tímto typem klimatizace a klimatizací kazetovou spočívá zejména v tom, že kanálová klimatizace je zcela schovaná v podhledu. Rozvod vzduchu je realizován pomocí výfukové mřížky, flexi hadice atd.

Další typ klimatizace je možné umístit na dvou místech. Jedná se buď o umístění pod strop nebo pod okenní parapet. Odtud plyne název podstropně – parapetní klimatizace.

Sloupová klimatizace bývá díky svému tvaru, který je podobný skříni, často označována jako „skříňová klimatizace“. Tato klimatizace se postaví v místnosti ke skříně a řádně se zapojí. Díky své poměrně velké velikosti není vhodná do domu nebo bytu. Spíše se používá ke chlazení v technických prostorech.

Split / Multi Split

Pokud se rozhodnete pořídit opravdu kvalitní klimatizaci, je nutné si nejdříve odpovědět na otázku, jak je velký dům či byt a počet pokojů, ve kterých chcete klimatizaci použít. Podle tohoto rozlišujeme dva základní klimatizační systémy rezidenčních klimatizací. Jedná se o klimatizace typu Split a Multi Split. Tyto systémy nabízejí svým uživatelům dokonalý styl, výkon a také flexibilitu.

Jistě vás zajímá, jaký je mezi těmito systémy rozdíl. Rezidenční klimatizace Split je vhodná pro klimatizování pouze jedné jediné místnosti. Tato klimatizace se připojuje k jedné venkovní jednotce a společně tak tvoří pár.

Klimatizační systém Multi Split je ideálním řešením pro klimatizování více místností s možností individuálního řízení každé jednotlivé vnitřní jednotky. K jedné venkovní jednotce je možné připojit až devět vnitřních jednotek. Všechny vnitřní jednotky tak pracují společně ve stejném režimu, což znamená, že buď všechny chladí, nebo vytápí. Navíc jsou všechny řízeny jedním dálkovým ovládáním. Díky tomu je vzduch rovnoměrně rozdělen i ve velkých místnostech rozmanitých tvarů.

Klimatizační systémy Split a Multi Split jsou vhodné jak pro nově postavené domy či byty, tak i pro rekonstruované budovy. Jelikož kompaktní venkovní jednotky nejsou náročné na prostor a patří mezi modulární systémy, je možné přidat další jednotky později.

Údržba

Údržba klimatizací není žádným velkým problémem a bez větších obtíží jej zvládne opravdu každý šikovný uživatel. Aby vám rezidenční klimatizace vydržela co nejdéle, je nutné provádět pravidelnou údržbu.  Ta zahrnuje zejména očištění klimatizace od prachu a drobných nečistot a vysátí zanesených filtrů.

Klimatizaci je nutné čas od času pořádně očistit. Dříve, než s tímto úkonem začnete, je nutné se ujistit, že jednotka skutečně vypnutí a napájení odpojeno jističem. V žádném případě se nedotýkejte lamel, které se nacházejí uvnitř klimatizace. Mohlo by totiž dojít k vážnému zranění.

Správná údržba rezidenční klimatizace probíhá následujícím způsobem. Pokud jsou horní a dolní přední panely špinavé nebo zaprášené, stačí je očistit pouze navlhčeným hadříkem bez jakýchkoliv čisticích prostředků.

Velice důležitá je především údržba vzduchových filtrů. Na těchto filtrech se totiž usazuje prach, který je nutné odstranit. To se nejsnadněji provede za pomoci vysavače. Takové čištění filtrů je dobré provádět každé dva týdny.

Další část rezidenční klimatizace, která podléhá údržbě, je titanový apatitový fotokatalytický čisticí vzduchový filtr. U něj taktéž stačí vysát prach a drobné nečistoty vysavačem. Takovou to údržbu je vhodné provádět jednou za šest měsíců. Výměna filtru by se pak měla provádět jednou za tři roky.

Vnitřní jednotka a dálkový ovladač se čistí pouze v případě, že jsou silně znečištěny.

K čistění klimatizace nikdy nepoužívejte horkou vodu, která by měla teplotu vyšší jak 40 °C, benzín, ředidlo či jiné těkavé oleje, leštidla nebo drátěnky.

Pokud budete provádět pravidelnou údržbu a čistění vaší rezidenční klimatizace, vydrží vám v bezproblémovém provozu několik let.

Rezidenční klimatizace

V dnešní době si život bez klimatizace dokáže přestavit opravdu jen málo kdo. S klimatizací se běžně setkáváme doma, v kanceláři nebo v dopravních prostředcích. Hlavním úkolem těchto zařízení je zajistit optimální prostředí pro život po celý rok.

Rezidenční klimatizace bývají často také označovány anglickým názvem „split klimatizace“.

Tento typ klimatizací se vyznačují kvalitou, vysokou účinností, spolehlivostí a také jednoduchým a intuitivním ovládáním. Split klimatizace se skládají ze dvou nebo více částí. Z jedné venkovní klimatizační jednotky a z jedné nebo více vnitřních klimatizačních jednotek. Umístění vnitřní jednotky je libovolné. Ovšem přeci jen existují určitá technická omezení.

Klimatizace si vás ale nezískají pouze technickými parametry, ale také svým designem. Díky své jednoduchosti a nápaditosti se hodí do každé místnosti.

Příjemnou skutečností je také to, že rezidenční klimatizace fungují opravdu tiše a nebudou vás tak rušit nepříjemným hlukem.

V posledních letech dochází k neustálému zvyšování cen za energie. A právě proto jsou kladeny také vyšší nároky na to, aby byla klimatizace co možno nejvíce účinná. Rezidenční klimatizace nabízení individuální relaci místnosti, týdenní plánování a snímače nepřítomnosti. Díky těmto vychytávkám je možné snížit spotřebu energie v době, kdy se nikdo nenachází doma.

A co je zapotřebí vyřídit před samotnou instalací rezidenční klimatizace? Ze všeho nejdříve je nutné zajistiti přívod elektrické energie. Dále je nutné si rozmyslet kam s kondenzátorem a kde bude nejvhodnější umístit klimatizační jednotku či jednotky.

O webu

Na našich webových stránkách naleznete nejrůznější informace věnované pasivním domům a nízkoenergetickým stavbám. Dozvíte se základní typy, při výběru a stavbě pasivního domu. Pokusíme se vám poskytnout vše potřebné, co se pasivních domů týče. Pasivní domy jsou dnes velkým hitem a mají velmi příznivou budoucnost. Jestliže se o ně zajímáte, jste tu správně!